KUSURSUZ MAKYAJIN EN ETKİLİ DOKUNUŞU: GÖZ KALEMİ
 

Göz kalemi, kusursuz makyajın en etkili dokunuşu olarak kabul edilmektedir. Yüzün en hassas bölgesine uygulanması ve dikkat çeken bir görünüm yaratması nedeniyle seçimi titizlik gerektiren göz kalemi, doğru seçildiğinde ortaya sanat eseri bir makyajın çıkmasına imkan tanıyacaktır. Ancak, doğru seçimi yapabilmek için bazı kriterlere uymak gerekmektedir.
 

Doğru Göz Kalemi Seçimi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

En hassas makyaj türlerinden biri göz çevresine yapılan uygulamalar olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle başka göz kalemi olmak üzere göz çevresinde kullanılacak ürünler son derece dikkatli seçilmelidir. Doğru kalem seçmenin püf noktası bazı kriterlere dikkat etmek olacaktır. Seçim için baz alınacak temel nokta ise göz rengi olmaktadır. Göz rengine uygun seçim yapılması, başarılı bir makyajın en önemli anahtarı olarak değerlendirilmektedir. Göz renginin yanı sıra göz şekli de kalem seçiminin belirleyici unsurlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Ancak, beyaz göz kalemi gibi marjinal seçimlere yönelen kadınlar için hem göz rengi, hem de göz şekli göz ardı edilebilecek unsurlar olmaktadır. Marjinal görünümü seven kadınlar, iddialı beyaz göz kalemi çeşitlerini tercih edebilmekte, bu rengi de hem diğer makyaj türleri, hem de kıyafetleri ile destekleyebilmektedirler. Siyah göz kalemi de marjinal görünüm için tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.
 

En İyi Göz Kalemi, En Etkili Sonucu Veren Ürün Olarak Öne Çıkmakta

En iyi göz kalemi, kişiye göre değişen göreceli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Makyaj malzemelerinin bütününde olduğu gibi kalem tercihinde de iyi kavramı kadına en çok yakışan, cilt tipi ve tonuna en uygun olan ürünler olarak kabul görmektedir. Kalem seçiminde de aynı kurallar geçerli olacaktır. Bir kadının gözünde harika sonuç yaratan ürün, bir başka kadında aynı etkiyi vermeyecektir. Bu nedenle tavsiyeleri bir kenara bırakmak ve özgün seçimler yapmak yararlı olacaktır.

En iyi göz kalemi seçimi yapılırken, rengi kadar yapısına da dikkat etmekte yarar olacaktır. Kalem satın alırken çok sert ürünlerden uzak durmakta yarar olacaktır. Göz çevresi son derece hassas bir yapıya sahiptir. Sert kalem kullanımı bu hassas bölgeyi tahriş edebilmekte ve bazı sorunların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Bu riski ortadan kaldırmanın en etkili yolu asansörlü göz kalemi ürünlerini kullanmak olabilmektedir. Kalem tıraş ile açılan türlerin aksine çevirmeli modelde tasarlanan ürünün bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Asansörlü göz kalemi hassas yüzeyde deformasyona neden olmadığı için tercih edilmektedir. Bir başka avantajı ise diğer türlere oranla daha zor akması ve dayanıklı olmasıdır. Ancak, çabuk bitmesi de ciddi bir dezavantaj olarak kullanıcısının önünde durmaktadır.
 

Makyajın Bozulmasını İstemeyenler İçin İdeal Seçim Akmayan Göz Kalemi Çeşitleri

Özellikle yaz dönemlerinde makyajı korumak son derece sıkıntılı olabilmektedir. Özellikle göz makyajında bozulmalar son derece kötü bir görünüm ortaya çıkarmakta, bunu engellemenin yolu da akmayan göz kalemi kullanmaktan geçmektedir.

Göz kalemleri uygulamasında yaşanan en ciddi sorun olan akmaların önüne geçebilmek için zaman zaman akmayan göz kalemi kullanmak da yeterli olmamaktadır. Sıcak yaz günlerinde yapılacak makyaj öncesinde baz kullanmak, bu riskin azaltılmasında etkili olacaktır.
 

Renkli Göz Kalemi Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmeli

Renkli göz kalemi seçimi yapılırken dikkatli davranmakta yarar olacaktır. Göz kalemlerinde başarılı uygulamanın püf noktası, göz rengine uygun seçimler yapmak olarak kabul edilmektedir.

Kahverengi göz kalemi, mavi ve yeşil renk gözlere sahip olanlar için ideal olmaktadır. Kahverengi göz kalemi daha yumuşak bir görünüm sunarken, siyah göz kalemi daha keskin bir bakış ortaya çıkarmaktadır. Kahverengi gözlere sahip kadınlar yeşil ve mavi renkli göz kalemi kullanabilecektir. Siz de göz kalemleri ile daha güzel bir bakışa sahip olmak istiyorsanız, Tikatti ürünlerini incelemenizde yarar olacaktır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR